Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 27/8/2016 η κλήρωση των ομίλων του Europa League.
Στο δεύτερο γκρουπ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει ΑΠΟΕΛ, Γιουνγκ Μπόις και Αστάνα.
Στο δέκατο γκρουπ ο ΠΑΟΚ με αντιπάλους τις Φιορεντίνα, Σλόβαν Λίμπερετς και Καραμπάχ.
Τέλος ο Παναθηναϊκός στο έβδομο γκρούπ έπεσε με Άγιαξ, Σταντάρ Λιέγης και Θέλτα.
Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού στον Β Όμιλο του Europa League:
15/9: Γιουνγκ Μπόις - Ολυμπιακός (20:00)
15/9: ΑΠΟΕΛ - Αστάνα (20:00)
29/9: Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ (22:05)
29/9: Αστάνα - Γιουνγκ Μπόις (22:05)
20/10: Ολυμπιακός - Αστάνα (22:05)
20/10: Γιουνγκ Μπόις - ΑΠΟΕΛ (22:05)
3/11: Αστάνα - Ολυμπιακός (20:00)
3/11: ΑΠΟΕΛ - Γιουνγκ Μπόις (20:00)
24/11: Ολυμπιακός - Γιουνγκ Μπόις (22:05)
24/11: Αστάνα - ΑΠΟΕΛ (22:05)
8/12: ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός (20:00)
8/12: Γιουνγκ Μπόις - Αστάνα (22:00)
Το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ στο 10ο γκρουπ του Europa League
1η αγωνιστική (15/09/2016)
ΠΑΟΚ - Φιορεντίνα (22.05)
Καραμπάκ - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
2η αγωνιστική (29/09/2016)
Φιορεντίνα - Καραμπάκ (20.00)
Σλόβαν Λίμπερετς - ΠΑΟΚ (20.00)
3η αγωνιστική (20/10/2016)
Σλόβαν Λίμπερετς - Φιορεντίνα (20.00)
Καραμπάκ - ΠΑΟΚ (20.00)
4η αγωνιστική (03/11/2016)
ΠΑΟΚ - Καραμπάκ (22.05)
Φιορεντίνα - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
5η αγωνιστική (24/11/2016)
Φιορεντίνα - ΠΑΟΚ (20.00)
Σλόβαν Λίμπερετς - Καραμπάκ (20.00)
6η αγωνιστική (08/12/2016)
ΠΑΟΚ - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
Καραμπακ - Φιορεντίνα (22.05)
Το πρόγραμμα του Παναθηναϊκού στο Europa League
1η αγωνιστική (15/09/2016)
Παναθηναϊκός-Άγιαξ (22.05)
Σταντάρ Λιέγης-Θέλτα Βίγκο (22.05)
2η αγωνιστική (29/09/2016)
Θέλτα Βίγκο-Παναθηναϊκός (20.00)
Άγιαξ-Σταντάρ Λιέγης (20.00)
3η αγωνιστική (20/10/2016)
Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός (20.00)
Θέλτα Βίγκο-Άγιαξ (20.00)
4η αγωνιστική (03/11/2016)
Παναθηναϊκός-Σταντάρ Λιέγης (22.05)
Άγιαξ-Θέλτα Βίγκο (22.05)
5η αγωνιστική (24/11/2016)
Άγιαξ-Παναθηναϊκός (20.00)
Θέλτα Βίγκο-Σταντάρ Λιέγης (20.00)
6η αγωνιστική (08/12/2016)
Παναθηναϊκός-Θέλτα Βίγκο (22.05)
Σταντάρ Λιέγης-Άγιαξ (22.05)
Τα 12 γκρουπ:
Group Α-1:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Φενέρμπαχτσε
Φέγενοορντ
Ζόρια
Group B-2:
Ολυμπιακός
ΑΠΟΕΛ
Γιουνγκ Μπόις
Αστάνα
Group C-3:
Άντερλεχτ
Σεντ Ετιέν
Μάιντς
Γκαμπάλα
Group D-4:
Ζενίτ
Αλκμάαρ
Μακάμπι Τελ Αβίβ
Ντάνταλκ
Group Ε-5:
Πλζεν
Ρόμα
Αούστρια Βιέννης
Άστρα
Group F-6:
Μπιλμπάο
Γκενκ
Ραπίντ Βιέννης
Σασουόλο
Group G-7:
Άγιαξ
Σταντάρ Λιέγης
Θέλτα
Παναθηναϊκός
Group H-8:
Σαχτάρ
Μπράγκα
Γάνδη
Κόνιασπορ
Group I-9:
Σάλκε
Ζάλτσμπουργκ
Κράσνονταρ
Νις
Group J-10:
Φιορεντίνα
ΠΑΟΚ
Σλόβαν Λίμπερετς
Καραμπάχ
Group K-11:
Ίντερ
Σπάρτα Πράγας
Σαουθάμπτον
Χάποελ Μπερ Σέβα
Group L-12:
Βιγιαρέαλ
Στεάουα
Ζυρίχη
Οσμανλισπόρ
Στο δεύτερο γκρουπ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει ΑΠΟΕΛ, Γιουνγκ Μπόις και Αστάνα.
Στο δέκατο γκρουπ ο ΠΑΟΚ με αντιπάλους τις Φιορεντίνα, Σλόβαν Λίμπερετς και Καραμπάχ.
Τέλος ο Παναθηναϊκός στο έβδομο γκρούπ έπεσε με Άγιαξ, Σταντάρ Λιέγης και Θέλτα.
Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού στον Β Όμιλο του Europa League:
15/9: Γιουνγκ Μπόις - Ολυμπιακός (20:00)
15/9: ΑΠΟΕΛ - Αστάνα (20:00)
29/9: Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ (22:05)
29/9: Αστάνα - Γιουνγκ Μπόις (22:05)
20/10: Ολυμπιακός - Αστάνα (22:05)
20/10: Γιουνγκ Μπόις - ΑΠΟΕΛ (22:05)
3/11: Αστάνα - Ολυμπιακός (20:00)
3/11: ΑΠΟΕΛ - Γιουνγκ Μπόις (20:00)
24/11: Ολυμπιακός - Γιουνγκ Μπόις (22:05)
24/11: Αστάνα - ΑΠΟΕΛ (22:05)
8/12: ΑΠΟΕΛ - Ολυμπιακός (20:00)
8/12: Γιουνγκ Μπόις - Αστάνα (22:00)
Το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ στο 10ο γκρουπ του Europa League
1η αγωνιστική (15/09/2016)
ΠΑΟΚ - Φιορεντίνα (22.05)
Καραμπάκ - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
2η αγωνιστική (29/09/2016)
Φιορεντίνα - Καραμπάκ (20.00)
Σλόβαν Λίμπερετς - ΠΑΟΚ (20.00)
3η αγωνιστική (20/10/2016)
Σλόβαν Λίμπερετς - Φιορεντίνα (20.00)
Καραμπάκ - ΠΑΟΚ (20.00)
4η αγωνιστική (03/11/2016)
ΠΑΟΚ - Καραμπάκ (22.05)
Φιορεντίνα - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
5η αγωνιστική (24/11/2016)
Φιορεντίνα - ΠΑΟΚ (20.00)
Σλόβαν Λίμπερετς - Καραμπάκ (20.00)
6η αγωνιστική (08/12/2016)
ΠΑΟΚ - Σλόβαν Λίμπερετς (22.05)
Καραμπακ - Φιορεντίνα (22.05)
Το πρόγραμμα του Παναθηναϊκού στο Europa League
1η αγωνιστική (15/09/2016)
Παναθηναϊκός-Άγιαξ (22.05)
Σταντάρ Λιέγης-Θέλτα Βίγκο (22.05)
2η αγωνιστική (29/09/2016)
Θέλτα Βίγκο-Παναθηναϊκός (20.00)
Άγιαξ-Σταντάρ Λιέγης (20.00)
3η αγωνιστική (20/10/2016)
Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός (20.00)
Θέλτα Βίγκο-Άγιαξ (20.00)
4η αγωνιστική (03/11/2016)
Παναθηναϊκός-Σταντάρ Λιέγης (22.05)
Άγιαξ-Θέλτα Βίγκο (22.05)
5η αγωνιστική (24/11/2016)
Άγιαξ-Παναθηναϊκός (20.00)
Θέλτα Βίγκο-Σταντάρ Λιέγης (20.00)
6η αγωνιστική (08/12/2016)
Παναθηναϊκός-Θέλτα Βίγκο (22.05)
Σταντάρ Λιέγης-Άγιαξ (22.05)
Τα 12 γκρουπ:
Group Α-1:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Φενέρμπαχτσε
Φέγενοορντ
Ζόρια
Group B-2:
Ολυμπιακός
ΑΠΟΕΛ
Γιουνγκ Μπόις
Αστάνα
Group C-3:
Άντερλεχτ
Σεντ Ετιέν
Μάιντς
Γκαμπάλα
Group D-4:
Ζενίτ
Αλκμάαρ
Μακάμπι Τελ Αβίβ
Ντάνταλκ
Group Ε-5:
Πλζεν
Ρόμα
Αούστρια Βιέννης
Άστρα
Group F-6:
Μπιλμπάο
Γκενκ
Ραπίντ Βιέννης
Σασουόλο
Group G-7:
Άγιαξ
Σταντάρ Λιέγης
Θέλτα
Παναθηναϊκός
Group H-8:
Σαχτάρ
Μπράγκα
Γάνδη
Κόνιασπορ
Group I-9:
Σάλκε
Ζάλτσμπουργκ
Κράσνονταρ
Νις
Group J-10:
Φιορεντίνα
ΠΑΟΚ
Σλόβαν Λίμπερετς
Καραμπάχ
Group K-11:
Ίντερ
Σπάρτα Πράγας
Σαουθάμπτον
Χάποελ Μπερ Σέβα
Group L-12:
Βιγιαρέαλ
Στεάουα
Ζυρίχη
Οσμανλισπόρ